PEP – Profilaktyka poekspozycyjna

PEP – Post Exposure Prophylaxis (profilaktyka poekspozycyjna).

PEP jest to metoda leczenia, która może zapobiec infekcji wirusem HIV po jego przeniknięciu do organizmu.

Jeśli odbyła(e)ś stosunek analny lub pochwowy bez zabezpieczenia, lub jeśli doszło do pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy w trakcie stosunku z kimś, kto jest (lub może być) zarażony wirusem HIV – możesz skorzystać z PEP w celu zmniejszenia ryzyka infekcji wirusem HIV.  Leczenie polega na podawaniu leków przeciwko wirusowi HIV przez okres czterech tygodni.

Porady o tym, czy potrzebne Ci jest leczenie PEP, możesz uzyskać od personelu naszej poradni.

Metoda leczenia PEP przynosi tym lepsze efekty, im wcześniej zostanie zastosowana po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia – musi to nastąpić w przeciągu 48 godzin.

Jeśli zostanie Ci przepisana ta metoda leczenia, otrzymasz receptę na leczenie a leki będziesz mógł / mogła zakupić w aptece całodobowej na terenie Trójmiasta. Będzie potrzebne wykonanie badania na obecność wirusa HIV ale możesz zgłosić się z własnym imiennym wynikiem badania – tak aby maksymalnie skrócić czas od momentu ekspozycji do przyjęcia pierwszej dawki leku.

Pamiętaj, że w przypadku tego rodzaju profilaktyki bardzo istotny jest czas od ekspozycji – więc w sytuacjach nagłych – dzwoń jak najszybciej od czasu ryzykownego zachowania.

Umów wizytę telefonicznie – +48 660 950 290